Brak nadzoru - brak kontroli - brak governance PDF Drukuj Email

Oswald Gruebel, były już prezes zarządu banku czuje się winny, że nie zapobiegł gigantycznej defraudacji, jakiej dopuścił się jeden z jego pracowników, makler londyńskiej filii UBS.

UBS odnotował najwyższe roczne straty pojedynczego podmiotu w historii szwajcarskiej gospodarki, klienci wycofali z niego prawie 400 mld franków szwajcarskich (442 mld USD), co stanowi niemal 20 procent wszystkich aktywów zarządzanych przez ten bank.

Dotychczasowi klienci UBS martwią się bowiem o utratę własnej reputacji wynikającą z oskarżeń o malwersacje finansowe banku, z którego usług korzystają. Zaczęli więc wycofywać kapitał.

Straty na poziomie 2,3 mld USD, będące następstwem przeprowadzenia rzekomo nieautoryzowanych operacji finansowych przez Kweku Adoboli, maklera giełdowego pracującego dla UBS, są porównywane do ujawnionych trzy lata temu, sięgających 4,9 mld euro (6,6 mld USD), strat wynikających z malwersacji finansowych popełnionych przez Jerome'a Kerviela w Societe Generale. Czyny tego ostatniego doprowadziły do powstania nacisków na wprowadzenie zaostrzonych przepisów dotyczących działalności inwestycyjnej i spowodowały zwolnienie ówczesnego prezesa i dyrektora generalnego Societe Generale, Daniel'a Bouton'a.

Przedstawiciele największego akcjonariusza UBS, narodowego funduszu inwestycyjnego Singapuru (GIC), spotkali się z władzami wykonawczymi banku na początku tego tygodnia i  w rzadko wydawanym przez nich publicznym oświadczeniu wyrazili swoje rozczarowanie działalnością tej instytucji finansowej. Wezwali oni kadrę zarządzającą banku do podjęcia stanowczych działań mających na celu przywrócenie zaufania klientów. Chcą oni także otrzymać szczegółowe informacje dotyczące konkretnych planów służących polepszeniu kontroli ryzyka operacji prowadzonych przez UBS.

 

Źródła:

http://gielda.onet.pl/trzesienie-ziemi-w-szwajcarskim-banku,18726,4860729,1,news-detal

http://biznes.onet.pl/malwersacje-w-wielkim-banku-jaki-los-czeka-znana-i,40690,4860589,1,news-detal

 

Menu

Home

Oferta

Zespół

Procesy

Usługi

Produkty

Audyt

Szkolenia

Studia i wykłady

Kontakt/Contact